Psia Behawiorystyka
Konsultacje behawioralne
to indywidualne spotkanie trwające zazwyczaj od 1,5 do 2 godzin, podczas którego omawiane są zachowania psa, które opiekun postrzega jako problemowe.
Konsultacja zazwyczaj odbywa się w domu opiekuna psa, czyli w codziennym środowisku psa, na tzw. psim terytorium, ponieważ to tam pies zachowuje się najbardziej naturalnie, mówiąc potocznie „czuje się u siebie”.
Konsultację zaczynam od pełnego wywiadu (w oparciu o arkusz behawioralny) z opiekunami oraz obserwacji psa, co ma na celu zdiagnozowanie przyczyn problemów, próbuję wejść w interakcję ze zwierzęciem.
Pracuję na zasadach metody UFT, która zakłada holistyczne podejście do terapii behawioralnej poprzez nierozerwalne połączenie trzech elementów pracy:
Understand – zrozumienie problemów z którymi borykają się domownicy i pies
Find – znalezienie przyczyn problemów
Transformation – zmiana emocji psa i opiekuna poprzez przygotowanie i wdrożenie planu modyfikacji zachowania.
W przypadku dużych odległości istnieje możliwość przeprowadzenia konsultacji behawioralnej online.
Konsultacje spacerowe
to około godzinne spotkania które odbywają się w różnych miejscach spacerowych np. w mieście, w parku, poza miastem, w centrum handlowym etc.
Wybór miejsca jest każdorazowo uzależniony od problemu spacerowego, z jakim borykają się pies i jego opiekun. Idziemy na spacer razem w celu obserwacji emocji i zachowań psa oraz jego opiekuna.
Na podstawie obserwacji, zebranego wywiadu oraz oczekiwań opiekuna przygotowuję plan modyfikacji zachowania.
Wczesna socjalizacja szczeniąt
Socjalizacja to najważniejszy etap w życiu psa, który najlepsze efekty przynosi gdy przypada na czas od 3 dnia do 16 tygodnia życia.
Socjalizujemy stopniowo a proces ten dzieli się na dwa etapy:
Pierwszy – wczesną stymulację neurologiczną, czyli okres między 3 a 16 dniem życia, kiedy następuje gwałtowny rozwój układu nerwowego i dlatego stymulacja neurologiczna w tym okresie ma szczególne znaczenie dla dalszego rozwoju szczeniaka;
Drugi – etap socjalizacji szczenięcia między 3 a 16 tygodniem życia , w którym doświadczenie interakcji z innymi psami oraz człowiekiem skutkuje właściwym i pozytywnym przystosowaniem psa do życia w otoczeniu społecznym.
WAŻNE! Socjalizacja to nie tylko ludzie i psy, ale to wszystko to, co dzieje się w życiu szczeniaka tj, zapachy, dźwięki, powierzchnie, miejsca, wyzwania itp.
od PSIEdszkola do Bystrego Juniora
Jest to mój autorski program szkoleń grupowych dla szczeniąt i juniorów oraz ich opiekunów.
Zajęcia odbywają się w małych grupach 3-4 psy w dwóch kategoriach wiekowych i na dwóch poziomach:
Poziom pierwszy – PSIEdszkole – szczenięta do 7 m-ca życia
Poziom drugi – Bystry Junior – psy od 8 do 15 m-ca życia.
Planujemy pięć godzinnych spotkań w odstępach tygodniowych. Wszystkie spotkania są teoretyczno-praktyczne, co oznacza, że podczas wspólnej pracy praktycznej z psiakami postaram się przekazać Państwu również sporą dawkę wiedzy z zakresu behawioryzmu i kynoedukacji.
Koszt udziału w pojedynczych zajęciach to 100 zł, przy czym dla wytrwałych ostatnie – piąte zajęcia rabatujemy o 50%. Dodatkowo w przypadku kontynuacji nauki na poziomie drugim – rabat 15% dla absolwentów naszego PSIEdszkola.
Uwaga! Jeśli jesteś opiekunem psiej młodzieży nie musisz mieć ukończonego kursu dla szczeniąt, by twój pies mógł wziąć udział w kursie Bystry Junior.